0.9 C
Warszawa
poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Jaki olej silnikowy wybrać?

Wyróżniamy 3 główne rodzaje olejów silnikowych – mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Różnią się one pomiędzy sobą techniką wykonania, lepkością oraz klasą jakości. Przy wyborze prawidłowego oleju do samochodu, warto zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj jest dedykowany dla jednostki napędowej znajdującej się w naszym aucie. Często zdarza się, że do konkretnego silnika zalecane jest kilka rodzajów olejów – jest to uzależnione m.in. od warunków w jakich eksploatowany był samochód, a także od jego przebiegu. W przypadku zakupu nowego samochodu, naturalnym wyborem będzie zakup i zalanie silnika auta syntetycznym olejem silnikowym. Oleje półsyntetyczne są przez mechaników określane jako “przejściowe“, gdy samochód zaczyna zużywać coraz więcej oleju syntetycznego. Natomiast wybór olejów mineralnych będzie najkorzystniejszy dla starszych samochodów o dużym przebiegu. Oleje mineralne są o wiele gęstsze w porównaniu do olejów syntetycznych, dlatego będą się bardziej nadawać do silnika, którego części nie należą do najnowszych.

Przejdźmy jednak do specyfikacji poszczególnych rodzajów olejów silnikowych. Jednym z podstawowych parametrów olejów jest jego lepkość. Informuję ona kierowcę o tym, jak zachowa się wybrany olej silnikowy w zależności od temperatury. Uogólniając – im niższa liczba znajduje się przed literą “W” na etykiecie oleju silnikowego, tym lepiej zachowa się on w niższych temperaturach. Chodzi tutaj o jego gęstość, która może się okazać kluczowa w przypadku, gdy chcemy uruchomić silnik naszego auta np. zimą – wówczas skrócenie czasu dotarcia oleju do poszczególnych elementów jednostki napędowej, wymagających smarowania może okazać się kluczowe dla prawidłowej i długotrwałej eksploatacji silnika.

Jakość oleju silnikowego jest oznaczona wg klasyfikacji API oraz ACEA. W przypadku olejów, których oznaczenie to “SL/CF” możemy rozkodować to w następujący sposób – litera “S” oznacza, że olej będzie pasować do silników benzynowych. Postawiona obok litera „L” oznacza klasę lepkości – w tym przypadku, im dalsza litera z alfabetu, tym wyższa jakość oleju. Obecnie, najwyższą klasą lepkościową można poznać po literze “M”. Natomiast jeżeli chodzi o klasyfikację ACEA to w tym przypadku oleje silnikowe dedykowane dla benzynowych jednostek napędowych oznaczone są literą A, zaś oleje dla diesli rozpoczynają się od liter B i C.

Dobór oleju silnikowego pod kątem konkretnej jednostki napędowej powinno być konsultowane ze specjalistami. Zalecamy korzystanie wyłącznie z usług sprawdzonych sklepów motoryzacyjnych oraz producentów olejów. Jeżeli poszukujecie najlepszego oleju silnikowego dla swojego auta, polecamy skorzystanie z oferty olejów silnikowych w iParts.pl.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
317ObserwującyObserwuj
297ObserwującyObserwuj
spot_img

Prowadzenie firmy kurierskiej – co zrobić w razie awarii pojazdu na drodze?

Własna flota samochodów w firmie kurierskiej wymaga przede wszystkim realizowania okresowych badań technicznych, a także dbałości o regularną wymianę części eksploatacyjnych. Warto jednak wiedzieć,...

Z ostantiej chwili