Bezpieczeństwo na drodze wciąż (nie)ważne

Jednocześnie jednak wzrasta ich zainteresowanie m.in. automatyzacją pojazdów czy rynkiem samosterowalnych samochodów, które w najbliższej przyszłości mają zrewolucjonizować rynek motoryzacyjny – również w kwestii bezpieczeństwa na drodze. Według analiz, do 2025 roku prawie co trzeci samochód osobowy będzie posiadał w standardzie zarówno możliwość kontaktowania się i wymiany danych z innymi samochodami, jak i z całą infrastrukturą drogową. Ten mechanizm wykorzystuje m.in. system ADAS (Advanced Driver Assistance System), który na podstawie informacji o lokalizacji samochodów pozwoli przewidzieć groźne zakręty, załamania pogody oraz zagrożenia, które powstały na drodze.


Należy jednak pamiętać, że poziom bezpieczeństwa zależy przede wszystkim od rozwagi samych uczestników ruchu. Według danych Najwyższej Izby Kontroli polskie drogi wciąż należą do najmniej bezpiecznych w całej Unii Europejskiej – współczynnik liczby śmiertelnych wypadków komunikacyjnych w przeliczeniu na milion mieszkańców wyższy jest jedynie w Rumunii. Dlatego tak istotna w tym aspekcie staje się edukacja oraz prewencja.


Paradoksalnie na sytuację na polskich drogach niebagatelny wpływ mają… pracodawcy. Eksperci flotowi szacują, że ponad 50% uczestników ruchu to osoby poruszające się służbowym autem. Z tego względu dbanie o odpowiedni poziom bezpieczeństwa pracowników stanowi jedno z ważniejszych wyzwań dla przedsiębiorców. Realizację tego założenia umożliwiają m.in. dostępne na rynku systemy, które pozwalają kontrolować nie tylko położenie, ale także sposób jazdy kierowców w czasie rzeczywistym. Dzięki m.in. systemom GPS pracodawcy mogą nadzorować takie czynniki jak prędkość, przyspieszenie, spalanie paliwa, nagłe hamowanie, raptowne przyspieszenia oraz czy pasy są zapięte, a światła zapalone. Na podstawie otrzymywanych raportów przedsiębiorstwa mogą wprowadzać odpowiednie procedury, które w znaczącym stopniu poprawią bezpieczeństwo kierowcy i innych użytkowników dróg. Istotny jest również fakt, że system – wykorzystując dane z magistrali CAN – pozwala na bieżąco sprawdzać stan techniczny pojazdów. Tym samym pracodawcy otrzymują narzędzie, które w sposób kompleksowy pozwala zarządzać flotą pojazdów.


W kontekście wprowadzania wysokich standardów bezpieczeństwa wewnątrz firmy, istota jest również odpowiednia profilaktyka prozdrowotna, która pozwoli zadbać o dobrą kondycję kierowców. Osoby, których praca wymaga spędzania wielu godzin w samochodzie, są szczególnie narażone na problemy zdrowotne, takie jak bóle kręgosłupa czy pogarszanie się wzroku. Co więcej, z zeszłorocznego raportu NIK i Policji wynika, że najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych są nieuwaga, przemęczenie i zaśnięcie za kierownicą. To dowodzi, że wiele osób nieracjonalnie ocenia swoje siły, narażając zdrowie i życie własne oraz innych. Wszystkie te czynniki sprawiają, że wprowadzenie odpowiednich procedur w polskich firmach może przynieść znaczące korzyści nie tylko dla samych pracowników, ale też dla wszystkich uczestników ruchu.


Bartłomiej Dębski, Prezes Zarządu Cartrack Polska