8.5 C
Warszawa
niedziela, 25 lutego, 2024

Zakończyła się trzecia edycja programu „Kierunek Samodzielność”

Trzecia odsłona projektu prowadzonego przez DPD Polska we współpracy z Towarzystwem Nasz Dom, podobnie jak w poprzednich latach skierowana była do uczniów będących pod opieką placówek opiekuńczo-wychowawczych lub rodzin zastępczych, uczących się w ostatnich klasach liceów, techników i szkół zawodowych. Program oferuje możliwość ubiegania się o kursy, które ułatwiają spełnienie zawodowych marzeń i start w dorosłe życie. W tym roku laureatami zostało aż siedmioro młodych ludzi.

Najciekawsze i najlepiej uzasadnione zgłoszenia, poparte pozytywną oceną ze strony wychowawców, nagradzane są kursami zawodowymi, dzięki którym młodzi, ambitni uczniowie pozbawieni na co dzień wsparcia ze strony biologicznych rodzin mają szansę łatwiej wejść w dorosłość. Dzięki tegorocznej pomocy DPD sfinansowane będą m.in. kursy operatora wózków widłowych, kroju i szycia, spawalniczy, matematyczny, profesjonalny kurs pierwszej pomocy, a także prawa jazdy kategorii B+E. Wśród zawodów, do których dążą podopieczni programu, są m.in. nauczyciel, logistyk, mistrz kroju i szycia, spawacz i dekarz. W poprzednich edycjach partnerzy nagrodzili m.in przyszłego architekta, fizyka jądrowego, mistrza kulinarnego i księgową.

Procedura konkursu wymaga od kandydatów jak największej proaktywności, dając im jednocześnie poczucie, że mają realny wpływ na własne życie. Zamiast gotowych rozwiązań laureaci otrzymują narzędzie – kurs, szkolenie – pomocne w dążeniu do usamodzielnienia się, a wcześniej muszą wykazać wysoką motywację i samodzielnie wyszukać odpowiedni kurs.

– Doświadczenia ostatnich lat wskazują, że młodzież opuszczająca domy dziecka z coraz większym trudem się usamodzielnia i dlatego laureaci otrzymują od nas narzędzie zamiast łatwego rozwiązania. W ten sposób uczymy ich, że wiele zależy od nas samych i trzeba brać sprawy w swoje ręce – mówi Małgorzata Maj, rzeczniczka DPD Polska.

DPD Polska jest także od czterech lat uczestnikiem innej akcji Towarzystwa Nasz Dom – „Listu do świętego Mikołaja”. Pracownicy firmy co roku odpowiadają na listy setki dzieci i spełniają ich świąteczne marzenia. Akcja jednoczy pracowników wokół potrzeb dzieci, które podążają przez życie bardziej wyboistą drogą.

– Obecność firmy DPD Polska przy naszych inicjatywach na rzecz dzieci, które nie wychowują się we własnych rodzinach, jest konkretna, cenna i inspirująca. Program stypendialny „Kierunek Samodzielność” oraz list do Św. Mikołaja odpowiadają na realne potrzeby dzieci, podążają za ich marzeniami, pokazują im drogi rozwoju, uczą sprawczości i brania odpowiedzialności za swój los. Dlatego jesteśmy dumni, że DPD Polska towarzyszy nam we wspieraniu podopiecznych Towarzystwa Nasz Dom, a tym samym ma duży wkład w zmianę jakościową systemu pomocy dziecku i jego najbliższych – mówi Elżbieta Prządka, koordynatorka  ds. współpracy z partnerami zewnętrznymi, Towarzystwo Nasz Dom.

Program „Kierunek Samodzielność” prowadzony we współpracy z Towarzystwem Nasz Dom jest realizowany w ramach Driving Change™, podejścia DPDgroup do społecznej odpowiedzialności biznesu. Priorytety CSR wiążą się bezpośrednio z podstawowym obszarem działalności firmy, jakim jest doręczanie przesyłek, i obejmują następujące postulaty: „neutralni dla środowiska”, „przyjazna logistyka miejska”, „bliżej społeczności” i „innowacyjna przedsiębiorczość”.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
319ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili