„Uwaga szkło”, czyli bezpieczna wysyłka z DPD Polska

Punktualnie, we właściwe miejsce i w idealnym stanie – to podstawowe wymagania klienta wobec usługi kurierskiej. Pierwsze dwa z tych elementów zależą przede wszystkim od firmy przewozowej, jednak odpowiednie zabezpieczenie przesyłki należy do nadawcy paczki. Co można zatem przewozić i w jaki sposób pakować przedmioty, także te większe, o niestandardowych gabarytach, by dotarły one do odbiorcy w nienaruszonym stanie?

Dzisiaj, w dobie szybko rozwijającej się sprzedaży internetowej, w sieci można kupić praktycznie wszystko. Dlatego, tym ważniejsza jest świadomość i wiedza na temat tego, jak bezpiecznie pakować przedmioty.

 

Opakowanie dostosowane do zawartości

Standardowa paczka krajowa doręczana przez kuriera DPD ma maksymalną wagę 31,5 kg, a sumę wymiarów nie większą niż 300 cm, przy czym najdłuższy bok nie powinien przekraczać 175 cm. Powinna mieć ona kształt prostopadłościanu, z którego nie wystaje żaden ponadwymiarowy element. W przypadku przekroczenia wagi lub wymiarów, ładunek powinien zostać spakowany na palecie (więcej na ten temat w dalszej części artykułu). W przeciwnym razie w ogóle nie zostanie przyjęty do nadania przez kuriera.

Produkty szklane i kruche – powinny być zapakowane w materiał dopasowany do zawartości, a wielkość i wytrzymałość opakowania dostosowana do gabarytów i ciężaru przesyłki. Należy również zapakować małe elementy w opakowania jednostkowe, przegrodzone tekturowymi przegródkami, wypełniaczami lub owijane folią pęcherzykową w sposób uniemożliwiający stykanie się poszczególnych elementów. Wewnątrz paczki nie może być wolnej przestrzeni, należy ją całkowicie wypełnić.

Produkty lekkie (płyty, książki czy gry komputerowe) – powinny zostać opakowane w odpowiedniej grubości karton oraz ewentualnie folię bąbelkową lub inny materiał do wypełnienia wolnych przestrzeni opakowania. Specjalna tuba z kolei jest idealnym opakowaniem dla plakatów, arkuszy czy banerów. Nie zajmuje dużo miejsca, a dodatkowo zabezpiecza przedmioty przed potencjalnym uszkodzeniem.  

Odzież i obuwie – wystarczy odpowiednia amortyzacja zawartości oraz wytrzymałe pudełko, przy czym wielkość opakowania powinna być zbliżona do wielkości produktów.

Telefony, akcesoria komórkowe, sprzęt komputerowy czy RTV/AGD, małe AGD czy produkty wnętrzarskie (np. lampy) – muszą być transportowane w opakowaniu producenta z oryginalnymi profilami lub być owinięte folią bąbelkową. Całość dodatkowo należy umieścić w mocnym kartonie, wewnątrz którego powinny znajdować się elementy zabezpieczające wykonane ze styropiany lub kartonu. Ostatnim etapem przygotowania każdej paczki do wysyłki powinno być zaklejenie jej szeroką klejącą.

 

Przed wszystkim właściwe zabezpieczenie

Bez względu na to, co chcemy przesłać, z opakowania nie mogą wystawać żadne elementy, gdyż mogą ulec uszkodzeniu lub zniszczyć inne przesyłki w trakcie transportu. Artykuły motoryzacyjne bądź sanitarne, o nieregularnych kształtach, powinny być zapakowane w opakowanie o równej powierzchni oraz o sztywnych ściankach, przy czym karton powinien być maksymalnie wypełniony. Co więcej, w przypadku części samochodowych, przyjmowane do nadania są tylko przedmioty fabrycznie nowe, pozbawione płynów eksploatacyjnych. Warto o tym pamiętać, gdyż niewłaściwe zabezpieczenie towaru może skutkować tym, że przedmiot nie zostanie przyjęty do nadania. Przed nadaniem przesyłki należy zapoznać się z wykazem towarów zabronionych, a także ograniczeniami dotyczącymi towarów określonych kategorii.

Dopasowanie opakowania do zawartości i właściwe zabezpieczenie przesyłki jest kluczowe. Wszystkie opakowania firmowe DPD dostępne są na stronie https://sklep.dpd.com.pl. Gwarantują one pełne bezpieczeństwo przesyłek oraz wygodę użycia.

 

Przesyłki paletowe

W przypadku dużych przesyłek warto skorzystać z palety, na której można umieścić przedmiot o maksymalnej wadze 700kg i łącznych wymiarach 120x80x180 cm. Przygotowując przesyłkę paletową, należy odpowiednio ją zabezpieczyć, pamiętając o kilku podstawowych zasadach:

  • Przesyłka musi być trwale przymocowana do palety.
  • przesyłka powinna być zafoliowana folią stretch odpowiednio do ciężaru i specyfiki transportowanego towaru ze wszystkich stron, w tym także na górze.
  • Elementy umieszczone w przesyłce nie mogą wystawać poza obrys palety.
  • Wszystkie elementy znajdujące się na palecie powinny być ułożone według zasady: lżejsze elementy układamy na cięższych.
  • Maksymalna wysokość palety przygotowanej do wysyłki powinna wynosić 180  cm.

Stosowanie się do wyżej wymienionych zaleceń pozwoli na bezpieczne przesłanie przedmiotów i zapewnienie nadawcom i odbiorcom komfortu.

Więcej informacji o bezpiecznym pakowaniu przesyłek dostępne na stronach: https://www.dpd.com.pl/klienci-biznesowi/Moje-DPD/Dokumenty oraz https://sklep.dpd.com.pl.

Jak wygląda droga paczki od nadawcy do odbiorcy? Zachęcamy do obejrzenia filmu, który znajduje się pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=8eU14hOJH3k

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili