15.6 C
Warszawa
piątek, 29 marca, 2024

Szczyt paczkowy pora zacząć

Od początku listopada, dzień po dniu liczba paczek w firmach kurierskich systematycznie wzrasta. Jednak prawdziwy szczyt zaczyna się pod koniec listopada, po „czarnym piątku” i następującym po nim „cyfrowym poniedziałku”. Wtedy to kurierzy DPD Polska doręczają znacząco więcej paczek, a sortownie zwiększają swoją wydajność nawet o połowę.

11,3 mln obsłużonych paczek, średnio 600 tys. na dobę. Te liczby dotyczą ubiegłego szczytu paczkowego w DPD Polska (dane za grudzień 2017), podczas którego rekordowe wolumeny (blisko 900 tys. paczek, czyli średnio 30 doręczeń na sekundę) zanotowano 18 grudnia 2017.

– Każdy kolejny rok jest dla nas rekordowy. Od wielu lat utrzymujemy ok. 20 procentowy wzrost r/r. W całym 2017 r. doręczyliśmy 126 mln przesyłek, czyli 23% więcej niż w 2016 r. To świadczy o rosnącej dynamice rynku, ale także pokazuje wysoki poziom zaufania do naszych usług. Dlatego robimy wszystko, by nie zawieść naszych klientów i odbiorców paczek także w okresie przedświątecznym – zapewnia Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska.

Przejście w tryb specjalny

W DPD Polska z końcem października uruchamiane są specjalne procedury na czas świątecznego szczytu paczkowego. Celem tych działań jest zachowanie bardzo wysokiej doręczalności – aż 95 przesyłek na 100 trafia do rąk odbiorcy już w pierwszej próbie. W tym okresie firma zwiększa zatrudnienie, m.in. w magazynach, contact center oraz na stanowiskach kurierów.

– Wszystko po to, aby doręczenia odbywały się płynnie, także w przedświąteczne soboty. Skuteczność doręczeń zależy jednak nie tylko od kuriera czy pogody za oknem. Sporo zależy od zamawiających i od sklepów internetowych – dodaje Rafał Nawłoka.

Złote zasady świątecznych zakupów

Firma DPD Polska, jak co roku radzi, jak uniknąć problemów z dostarczeniem przesyłki pod choinkę. Przede wszystkim zamówienie w sklepie internetowym warto złożyć z bezpiecznym wyprzedzeniem, najlepiej dwutygodniowym, a najpóźniej na pięć dni roboczych przed Wigilią. Będzie to również dobre zabezpieczenie przed skutkami czynników losowych, w tym m.in. wystąpieniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować opóźnienia, a na te kurier po prostu nie ma wpływu. Należy zadbać także o prawidłowe wpisanie adresu odbiorcy i danych kontaktowych (telefon, e-mail etc.).

Paczki standardowo doręczane są w godzinach pracy (pomiędzy 9 a 17), dlatego warto pomyśleć o zamówieniu przesyłki do miejsca, gdzie spędzamy większą część dnia. Jeżeli jednak nie wiemy, gdzie będziemy podczas doręczenia, możemy skorzystać z sieci Pickup. Najbliższy punkt jest świetną alternatywą odbioru i nadania przesyłki. Zalecamy również sprawdzić, czy zamawiany towar jest dostępny w magazynie e-sklepu. Jego brak z pewnością wydłuży cały proces realizacji zamówienia.

– Zalecamy także korzystać z usług dodatkowych, jakie oferuje dana firma kurierska. Przesyłki zlecane DPD Polska można monitorować przez specjalne narzędzie na stronie internetowej. Elastyczne zarządzanie czasem odbioru paczki ułatwia z kolei usługa Predict – mówi Rafał Nawłoka.

W jej ramach odbiorca otrzymuje powiadomienie e-mail lub sms, zawierające precyzyjną informację o planowanym doręczeniu wraz z wygodną opcją zmiany terminu doręczenia oraz imię i numer telefonu kuriera. Jeżeli paczka została wysłana „za pobraniem”, konsument może zapłacić u kuriera kartą, Blikiem lub gotówką.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek zwiększy prawdopodobieństwo, że przesyłki dotrą na czas i we właściwe miejsce, w dobrym stanie i bez niepotrzebnych emocji związanych z ewentualnymi opóźnieniami.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili