ROHLIG SUUS Logistics wchodzi do Europy z usługą COD

Z ofert zagranicznych sklepów internetowych korzysta coraz więcej Polaków poszukujących okazji cenowych oraz produktów, które są niedostępne na naszym rodzimym rynku. Dostawa towaru nie stanowi obecnie większej przeszkody w realizacji zlecenia, a zamówienie przesyłki ,,za pobraniem’’ – COD  cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem internetowych konsumentów. Szczególnie tych, którzy obawiają się, że sprzedawca po otrzymaniu pieniędzy nie prześle im zamówionego towaru. Chcąc eliminować to ryzyko i podnosić satysfakcję e-klientów, wiele sklepów oferuje wskazaną wyżej formę płatności.


Wspomniane tendencje potwierdza najnowsze badanie, przygotowane na zlecenie Trusted Shops – platformy przyznającej certyfikat jakości dla sklepów internetowych w zakresie  ochrony zakupów e-klientów. Wynika z niego, że co dziesiąty kupujący ma problem z odzyskaniem zapłaty od internetowego sprzedawcy. 7 proc badanych nie otrzymało bowiem ani zakupionego produktu, ani pieniędzy, natomiast kolejne 4 proc miało trudności ze zwrotem przesyłki i odzyskaniem należnych im środków.


Pierwszym partnerem, jaki skorzystał z nowej oferty był niemiecki kontrahent, z którym ROHLIG SUUS przeprowadził pilotaż projektu. Przebudowano systemowe interfejsy, umożliwiające transfer danych dotyczących zamówienia przesyłki ,,za pobraniem’’ między  partnerem a operatorem oraz wprowadzono możliwość zarządzania walutami i przelicznikami kursów. ROHLIG SUUS pobiera zatem płatność od polskiego odbiorcy w złotówkach, zwracając je potem we wskazanej walucie

i po uzgodnionym kursie. To dosyć skomplikowany proces, który może wiązać się ze stratami z tytułu różnic kursowych, przez co niewiele firm logistycznych decyduje się na wprowadzenie takiej usługi.


Jak wskazuje Patryk Świderski International Groupage Product Director w ROHLIG SUUS Logistics – Dotychczas usługa pobrania była domeną transportów krajowych, jednak wraz ze stałym wzrostem oczekiwań klientów e-commerce, dotyczących usług dodatkowych, postanowiliśmy wprowadzić ten produkt do swojej oferty dla kontrahentów z zagranicy. Maksymalna kwota pobrania, jaką oferujemy wynosi 15 tys. zł/3,5 tys. euro więc jest to spora kwota w stosunku do tego, co oferuje europejska konkurencja – podkreśla przedstawiciel operatora.