4.9 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

Jak brexit wpłynie na Polskę

Prędzej czy później Wielka Brytania zapewne opuści szeregi Unii Europejskiej. Z powodu brexitu mocno ucierpi unijna gospodarka. Spadnie PKB, a Unia stanie się mniej atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Negatywnych konsekwencji – również dla Polski – będzie jednak więcej.

„Oceniam […], że bez Wielkiej Brytanii trudniejsze będzie przeprowadzanie liberalnych, wolnorynkowych reform gospodarczych w Unii Europejskiej, które są w interesie Polski. Polska ma wydajną gospodarkę. Polska chce konkurować, i to już nie tylko ceną, ale także jakością, zwłaszcza jeśli chodzi o usługi. Chciałbym, abyśmy mieli do czynienia z sytuacją, w której te reformy będą dalej pogłębiane, a nie z sytuacją, w której prezydent Macron ściga polskich kierowców ciężarówek” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Michał Krupiński, prezes Banku Pekao.

Na brexicie może też stracić branża bankowa. Należy zauważyć, że w Wielkiej Brytanii sektor bankowy jest zaawansowany. Jest tam dużo neobanków, od których tradycyjne banki mogą się różnych rzeczy uczyć. Dotyczy to np. podejścia do otwartej bankowości czy API (interfejs programistyczny aplikacji). Pojawia się jednak obawa, czy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii wiedza ta w dalszym ciągu będzie tak samo dostępna.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili