ERP – Enterprise Resource Planning

    „Pakiet oprogramowania służącego do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) jest gotowym do implementacji, zintegrowanym zbiorem modułów (aplikacji) obsługującym wszystkie biznesowe funkcje przedsiębiorstwa i posiadającym możliwość dynamicznej konfiguracji, dzięki czemu zapewnia funkcjonalność pokrywającą specyficzne wymagania danej organizacji. ERP umożliwia przedsiębiorstwom przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym w zintegrowanym, zorientowanym na procesy i kierowanym informacjami środowisku.”1

    Najważniejszą wartością w systemach ERP jest informacja. Takie podejście do informacji powoduje, że jest ona siłą, która przechyla szalę pozycji przedsiębiorstwa ku zwycięstwu. Możliwość wielokrotnej obróbki i dzielenia informacji bez straty aktualności czy precyzji pozwala w sposób nieograniczony przetwarzać dane.

                Obecnie wiele przedsiębiorstw dokonuje fuzji, przekształceń lub sprzedaży części organizacji. Jednym z powodów tych procesów jest coraz bardziej rozwijający się outsourcing usług. ERP wspomaga te procesy, gdyż postrzega przedsiębiorstwo jako organizację globalną. Pozwala płynnie obsługiwać nowopowstałe gałęzie działalności przedsiębiorstwa. Dzięki ogólnoświatowym standardom nie ma problemów z kompatybilnością systemów względem platform sprzętowych.

    Niezwykle istotnym rozwiązaniem w pakietach ERP jest ich praca w czasie rzeczywistym. Dawniej dane były wprowadzane do baz dopiero po odpowiednim przetworzeniu i zabezpieczeniu. Po wykonaniu tego procesu były dostępne dla użytkowników. Powodowało to, że dostęp do danych możliwy był dopiero po upływie określonego czasu. Niedogodności te związane były z niebezpieczeństwem wprowadzania danych on-line. ERP pozwala wprowadzać informacje bezpośrednio do bazy danych jak również ich automatyczne uaktualnianie w czasie rzeczywistym. Takie operacje możliwe są w skali całego przedsiębiorstwa, a to pozwala na znaczny wzrost wydajności. Informacje dostępne są w systemie Just in Time.

    ERP w końcu zrealizował wymagania stawiane już w latach 70-tych przed systemami MRP-II. Pakiety ERP połączyły w sobie „twarde” podejście z MRP-II z o wiele bogatszym i delikatniejszym rozwiązaniem World Class Manufacturing (WCM- produkcja klasy światowej) szeroko rozpowszechnianym w latach 80-tych. WCM zawierało w sobie tak zaawansowane techniki jak JIT, TQM, Benchmarking, Lean Manufacturing, mechanizm Human Resources Developement oraz nieco później, w latach 90-tych Business Proces RE-engineering [1] .

    [1] V. Kale, SAP R/3 – Przewodnik dla menadżerów, Helion, Gliwice 2001.

    Źródło: 1. V. Kale, SAP R/3 ? Przewodnik dla menadżerów, Helion, Gliwice 2001, s. 24-25