KANBAN

    Technologia powiązana z JIT, metoda zarządzania przepływem materiałów.
    Technologia JiT bywa również nazywana KANBAN . Kanbanem, z japońskiego, nazywano kartę informacyjną, która była kluczem w całym systemie KANBAN (jęz. jap. Kan – widoczny, Ban – kartka papieru).

    Metoda ta pozwala na wizualizację przepływu materiałów w przedsiębiorstwie, a co najważniejsze, pozwala na prawie całkowitą eliminację magazynów. Umożliwia dostosowanie tempa produkcji do pojedynczego stanowiska, szybkie reagowanie na potrzeby klientów oraz kontrolę jakości na każdym etapie produkcji.

    System Kanban jest przykładem produkcji „ssącej” tzn. tempo pracy całego systemu uzależnione jest od tempa pracy ostatniego stanowiska. Działa to w ten sposób, że pracownik na ostatnim stanowisku pobiera elementy do produkcji ze stanowiska poprzedniego i dopiero wtedy przedostatnie stanowisko dostosowuje wytwarzanie elementów do tempa pracy ostatniego stanowiska. Taka zależność dotyczy wszystkich stanowisk w systemie Kanban. Natomiast karta informacyjna służy w tym systemie do wykazania potrzeb materiałowych pomiędzy stanowiskami.

    System ten działa w trybie kolejkowym FIFO (First In First Out), czyli element zassany w system jako pierwszy, również jako pierwszy opuszcza go w końcowym produkcie.

    Karta Kanban zawiera:
    • Nr karty przydzielony w procesie produkcji,
    • Datę utworzenia,
    • Numer i nazwę części,
    • Nr partii części,
    • Liczność / ilość materiału,
    • Miejsce zaopatrzenia / dostawy,
    • Kod kreskowy.

    Jednym z ważniejszych pól na karcie jest pole kodu kreskowego, gdyż sprzężenie systemu Kanban z informatycznym daje bardzo duże korzyści. Użycie kodów kreskowych znacznie poprawia przepływ informacji w systemie.

     

     

    KANBAN

       

    Nr karty

    Nr części

    Nr partii

    Liczba materiału

      

    Data utworzenia

    Nazwa części

      

    Miejsce zaopatrzenia / dostawy

    Kod kreskowy

       

    Typ transportu

        

    Inne