Logistyk- pomysł na życie - E-logistyka.pl
Bezpłatny Newsletter

Zawód logistyk- pomysł na życie

28.06.2012, Redakcja e-logistyka.pl
Komentarze (0)

Wielu młodych ludzi, stojących obecnie przez wyborem szkoły średniej lub studiów wyższych, intensywnie zastanawia się nad swoją zawodową przyszłością. Część z nich bierze pod uwagę przygotowanie do coraz bardziej popularnego zawodu logistyka. Na najpopularniejszych uczelniach na kierunki logistyczne przypada nawet 20 kandydatów na jedno miejsce.

Trwający w Polsce od kilku lat wzrost gospodarczy oraz dynamiczny rozwój branży logistycznej spowodował gwałtowny rozwój edukacji w tym kierunku. Rosnące zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem logistycznym wpłynęło na uruchomienie na uczelniach wyższych wielu kierunków i specjalności związanych z tą dziedziną. Jednocześnie zwiększyła się popularność tego kierunku wśród uczniów
i studentów. Ranking popularności kierunków studiów wyższych w 2011 roku pokazuje, że logistyka plasowała się w ścisłej czołówce. Według portalu www.uczelnie.pl, na wydział logistyczny na Politechnice Poznańskiej było 20 kandydatów na miejsce a na Politechnice Łódzkiej – 19,6 kandydata.

 

„Popularność zawodu logistyka to nie tylko moda. Świadczy ona również o większej świadomości młodych ludzi dotyczącej procesów gospodarczych” – uważa Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce. „Dachser od lat wspiera młodych logistyków oraz angażuje się w inicjatywy popularyzujące tą profesję wśród uczniów i studentów” – dodaje. Zawód logistyka jest bardzo wymagający i stresujący. Polega on nie tylko na wykonywaniu określonych zadań pod presją czasu, ale często wiąże się dodatkowo z rozwiązywaniem trudnych problemów oraz sytuacji kryzysowych. Dlatego, oprócz dość wszechstronnej wiedzy, w tej profesji liczy się również odporność na stres, kreatywność i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz samodzielność w rozwiązywaniu problemów.


Dzisiaj prawie każda uczelnia w kraju kształci logistyków. Jednak, jak ocenia Beata Trochymiak, wydawca portalu Pracujwlogistyce.pl, jedynie od kilkunastu do 30 procent absolwentów tych kierunków i specjalności znajduje pracę w logistyce. „Są to osoby zdeterminowane, które faktycznie chcą związać swoje życie zawodowe z branżą TSL, dystrybucją czy zakupami” – mówi. „Pewną barierą jest to, że najczęściej firmy poszukują osób z kilkuletnim doświadczeniem. Tylko nieliczne, przeważnie te największe, wychodzą naprzeciw młodym adeptom sztuki logistycznej, proponując staże lub inne programy dla uczniów i studentów. Miejmy nadzieję, że wkrótce ta sytuacja się zmieni i ten potencjał zostanie zagospodarowany” – komentuje Beata Trochymiak.

 

 

 

Komentarzy: 0
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Ta strona używa plików Cookies.
Dowiedz się więcej o celu
ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.