Coraz większe wymagania dla europejskich przewoźników w Skandynawii - E-logistyka.pl
Bezpłatny Newsletter

Coraz większe wymagania dla europejskich przewoźników w Skandynawii

25.11.2015, Redakcja e-logistyka.pl
Komentarze (0)

Od dłuższego czasu Norwegia i inne kraje skandynawskie systematycznie zwiększają swoje wymagania w stosunku do przewoźników drogowych. Nowe, coraz bardziej restrykcyjne przepisy sprawiają, że jedynie doświadczeni operatorzy logistyczni są w stanie konkurować w tym regionie.

Nowe wymagania dotyczą między innymi opon zimowych, w które powinny być wyposażone wszystkie pojazdy przekraczające 3,5 tony. Aktualnie obowiązujące przepisy wymagają użytkowania opon o minimum 5mm głębokości bieżnika, dodatkowo oznaczonych symbolem M+S, czyli Mud & Snow (błoto i śnieg). Od 1 stycznia 2015 roku obowiązek użytkowania zimowych opon w Norwegii obejmuje już nie tylko ciągniki siodłowe, ale także naczepy.

Jakość ogumienia oraz ogólny stan techniczny pojazdu jest przedmiotem restrykcyjnych kontroli przeprowadzanych na bieżąco przez norweską policję. Niedostosowanie się do wprowadzonych regulacji może grozić przewoźnikowi unieruchomieniem transportu oraz dotkliwą karą finansową.

Z perspektywy operatora logistycznego najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej jakości świadczonych usług. Z tego względu tak ważny staje się dobór odpowiednio doświadczonych i sprawdzonych przewoźników. Istotne jest również, aby na bieżąco kontrolować tabor i nie dopuścić do sytuacji awaryjnej. Unieruchomienie pojazdu może bowiem oznaczać dodatkowe koszty również dla klienta końcowego na przykład w wyniku zatrzymania linii produkcyjnej - mówi Piotr Nowak, Dyrektor Regionu Zachód w DSV Road.

Opony zimowe z oznaczeniem Mud & Snow obowiązują nie tylko w Norwegii, ale także m.in. w takich krajach, jak Austria, Chorwacja, Niemcy czy Włochy. Uregulowania prawne w zakresie ogumienia różnią się w ramach poszczególnych państw. Odpowiednie przygotowanie floty pojazdów może się wiązać z wyższymi kosztami, ale jednocześnie zapewnia klientowi odpowiednią jakość, która gwarantuje, że przesyłka dotrze do miejsca docelowego cała, bezpieczna i na czas.


 

Komentarzy: 0
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Ta strona używa plików Cookies.
Dowiedz się więcej o celu
ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.